Соціальні послуги – це дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають.

Основні цілі соціальних послуг:

– профілактика складних життєвих обставин;

– подолання складних життєвих обставин;

– мінімізація негативних наслідків складних життєвих обставин.

Соціальні послуги, відповідно до закону, надаються особам/сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах або належать до вразливих груп населення.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють питання організації надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи в територіальній громаді, є:

 Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

 Закон України «Про соціальні послуги»;

 Закон України «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю»;

 Порядок організації надання соціальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 587;

 Порядок надання соціальних послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку, які страждають на психічні розлади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 576.

Соціальні послуги вкрай актуальні майже для кожного мешканця і мешканки територіальної громади. Вчасно надана соціальна послуга, навіть з числа таких, як надання інформації щодо того, куди звернутися для отримання необхідної допомоги, консультування з питань пошуку роботи тощо, може запобігти виникненню серйозніших проблемних ситуацій для особи/сім’ї в майбутньому.

Статтею 13 Закону України «Про соціальні послуги» визначено, що надавачі соціальних послуг провадять свою діяльність відповідно до законодавства про соціальні послуги на підставі установчих та інших документів, якими визначено перелік соціальних послуг і категорії осіб, яким надають такі послуги, за умови забезпечення їх відповідності критеріям діяльності надавачів соціальних послуг, встановленим Кабінетом Міністрів України.